Zdobienie

Druk sublimacyjny

Uzyskany w tej metodzie nadruk jest niewyczuwalny w dotyku, ale zdobienie jest możliwe jedynie na materiałach poliestrowych.

 1. »
 2. Odzież i nadruki
 3. »
 4. Techniki zdobienia
 5. »
 6. Druk sublimacyjny Wrocław, Częstochowa

Wysokiej jakości druk sublimacyjny we Wrocławiu i Częstochowie

Sublimacja jest metodą przebarwiania materiału z wykorzystaniem tuszy sublimacyjnych. Jest to najbardziej trwała technika znakowania z wszystkich dostępnych. Uzyskany w tej metodzie nadruk jest niewyczuwalny w dotyku, ale zdobienie jest możliwe jedynie na materiałach poliestrowych. Technikę tą wykorzystujemy do barwienia poliestru przeznaczonego do szycia koszulek, bluz czy kombinezonów. Stosuje się ją także do zdobienia specjalnie do tego celu przygotowanych gadżetów takich jak poduszki, smycze czy kubki. Do artykułów, które możemy wykonać sublimacją należy dodać również flagi, windery plażowe oraz szaliki sportowe. 

Niewątpliwym plusem metody sublimacyjnej jest łatwość w osiągnięciu przejść tonalnych oraz wszystkich możliwych kolorów, które dobieramy według naszych wzorników opartych na skali Pantone.  Oferujemy wykonanie sublimacji zarówno na wykrojach jak i gotowym produkcie po uprzednim kontakcie. Wykonujemy znakowanie na własnych sprawdzonych materiałach jak i na powierzonych przez Klienta po wcześniejszym ustaleniu i zapoznaniu się z produktem. Do wykonania wyceny musimy znać: produkt na którym wykonywane będzie znakowanie wraz z ilością sztuk, wzór w tym kolory i rozmiar oraz rozmieszczenie.

Nowoczesne technologie wykorzystywane w drukarniach umożliwiają ozdabianie tkanin naturalnych, syntetycznych, plastiku, drewna czy szkła różnorodnymi wzorami. W zależności od tego, jaki jest wzór oraz na jakie podłoże ma być naniesiony, doświadczeni drukarze wybierają odpowiedni sposób znakowania. Jedną z cenionych przez nich oraz przez klientów technologii jest sublimacja.

Druk sublimacyjny na tkaninach na terenie Wrocławia i Częstochowy

W procesie nanoszenia druków metodą sublimacyjną ilustracja jest nanoszona na specjalny papier, następnie tusz schnie. Kiedy papier zostanie przyłożony do znaczonego podłoża, produkt wraz z nadrukiem umieszcza się pod prasą termiczną. Farby pod wpływem wysokich temperatur przechodzą w stan gazowy, a kolorowa para przenika do warstw materiału i w niej pozostaje. Barwniki z wydruku są na trwałe umieszczone w strukturach znaczonego produktu.

Tego typu metodę nanoszenia nadruków stosuje drukarnia Kontur Druk, która świadczy swoje usługi na terenie Częstochowy i Wrocławia oraz okolic. W Częstochowie można złożyć zamówienie bezpośrednio w siedzibie drukarni, we Wrocławiu warto umówić się z doświadczonym przedstawicielem firmy. Klienci z innych regionów, którzy szukają wysokiej jakości produktów z nadrukiem sublimacyjnym i chcą współpracować z Kontur Druk, mogą złożyć zamówienie online z przesyłką pod wskazany adres.

Technika i proces sublimacji

Sublimacja nie jest pojęciem znanym wyłącznie w branży poligraficznej, ale przede wszystkim dotyczy zjawiska fizycznego, jakim jest przechodzenie ciała w stanie stałym do postaci gazu. Przykładem może być suchy lód, który nie topi się, ale paruje lub lód, który tworzy się na mokrym ubraniu wiszącym na balkonie zimą. Pod wpływem bardzo niskich temperatur, sublimuje, czyli nie przeistacza się w stan ciekły, ale staje się gazem. 

 

Specjaliści z branży drukarskiej przygotowują kompleksowo wzór w odbiciu lustrzanym, który zostaje naniesiony na papier transferowy. Stosuje się tutaj tusze na bazie wody. Później na odtłuszczoną powierzchnię nanosi się bazę do sublimacji, która poprawia chłonność tuszu. Po nałożeniu papieru na materiał do znakowania, np. koszulkę, drukarz dobiera odpowiednią temperaturę, ciśnienie prasy oraz określa czas, w jakim prasa ma działać na tusz.  Czasami po wykonaniu nadruku stosuje się lakier, który zabezpiecza wzór przed promieniowaniem UV i zwiększa trwałość oraz intensywność nadruku.

druk sublimacyjny

Zastosowanie druku sublimacyjnego

Druk metodą sublimacji jest niedrogi, wyraźny i trwały, dlatego stosuje się go podczas znakowania koszulek i innej odzieży reklamowej, kubków, toreb oraz gadżetów z aluminium. Ważne jednak, zwłaszcza przy znakowaniu koszulek, by materiał zawierał minimum 70% poliestru w składzie. Dlatego w ten sposób drukuje się przede wszystkim ubrania sportowe i turystyczne.

Zalety druku sublimacyjnego

 • Trwałość. Tusz wnika w materiał i staje się jego częścią. Wzoru nie można odkleić ani zdrapać, a koszulka z drukiem sublimacyjnym może być wielokrotnie prana w pralce. Kubki reklamowe z drukiem sublimacyjnym mogą być myte w suszarce.
 • To rozwiązanie ekologiczne. Tusz na bazie wody nie zawiera rozpuszczalników, jest więc ekologiczny, nie wydziela toksycznych substancji, ani nie ma przykrego zapachu. Ubrania czy dodatki znakowane drukiem sublimacyjnym mogą być używane przez dzieci i alergików.
 • Druk sublimacyjny sprawdza się przy niskich nakładach, nawet przy jednej sztuce. Umożliwia też szybki dodruk albo wznowienie produkcji gadżetów.
 • Kolory są nasycone, a kontury wyraźne, druk może być w pełnej palecie CMYK z przejściami tonalnymi. Można więc nanieść bardzo szczegółowy nadruk, także zdjęcie.
 • Technika, jeśli jest wykonana przez doświadczonego drukarza, nie powoduje deformacji i zniszczenia materiału. Trzeba jednak pamiętać, że stosuje się wysoką temperaturę i ciśnienie, dlatego materiał do druku sublimacyjnego musi być odpowiednio dobrany.
 • Urządzenia drukarskie pozwalają na druk sublimacyjny wielkoformatowy. Można tej metody użyć do zadrukowania całej beli tkaniny, z której będą produkowane różne wyroby tekstylne.